Informacija

Užpilai ir nuovirai

Tai patys populiariausi ir lengviausiai paruošiami preparatai iš vaistinės augalinės žaliavos. Tačiau jie yra greitai gendantys vaistažolių preparatai, todėl ruošiami mažais kiekiais, kurie suvartojami per 1-2 dienas.

Užpilų ir nuovirų gamybai naudojamas vanduo – tai vandeninės ištraukos. Paprastai imama 1 dalis smulkintos augalinės žaliavos ir 10 dalių vandens (1:10). Preparatai, skirti išoriniam vartojimui, gaminami didesnės koncentracijos – 1:5. Jei augale yra stipriai veikiančių medžiagų, tada gaminami mažesnės koncentracijos – 1:30, jei yra nuodingų medžiagų – 1:400.

Užpilas, antpilas (lot. Infusum) ruošiamas iš tų vaistinių augalų dalių, kurios palyginti lengvai atiduoda savo veikliąsias medžiagas – tai žolė, lapai, žiedai, švieži vaisiai. Užpilą galima gaminti tiek šaltu, tiek karštu būdu.
Karštas būdas: vaistinė žaliava užpilama verdančiu vandeniu ir, indą įstačius į verdančią vandens vonelę, apie 15 min. šildoma. Vandens vonelę galima pakeisti šildymu ant tiesioginės ugnies, tačiau užpilo negalima užvirinti. Tada apie 45 min. vėsinama ir perkošiama, jei reikia, praskiedžiama iki reikiamo tūrio virintu vandeniu.
Šaltas būdas: smulkinta vaistinė augalinė žaliava suberiama į indą ir užpilama kambario temperatūros virintu vandeniu. Tada indas uždengiamas ir laikomas per naktį (4-12 valandų), ryte perkošiama.

Nuoviras (lot. Decoctum) ruošiamas iš tų vaistinių augalų dalių, kurios palyginti sunkiai atiduoda savo veikliąsias medžiagas – tai žievė, šaknys, šakniastiebiai, mediena, stambūs lapai, išdžiovinti vaisiai ir kt. Vaistinė žaliava užpilama šaltu vandeniu, dažnai pamaišant užvirinama ir verdama apie 30 min. ant silpnos ugnies. Tada apie 10 min. vėsinama. Atvėsintas nuoviras perkošiamas ir, jei reikia, praskiedžiamas iki reikiamo tūrio virintu vandeniu.

Užpilai ir nuovirai geriami, jais skalaujama gerklė, žaizdos, daromos inhaliacijos, vonios, pavilgai. Laikomi tamsioje ir vėsioje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti