Sultys (lot. Succus) – tai preparatai iš šviežios augalinės žaliavos. Jos efektyvesnės nei išdžiovintų vaistažolių užpilai, nuovirai ar tinktūros, kadangi džiovinant vaistinė žaliava netenka dalies savo veikliųjų medžiagų (pavyzdžiui, eterinio aliejaus). Veikliosios medžiagos taip pat gali būti prarandamos ir ilgai laikant vaistinę augalinę žaliavą. Todėl farmacijos pramonei vis geriau sprendžiant šviežios augalinės žaliavos ruošimo klausimus, populiarėja preparatai iš šviežios vaistinės žaliavos. Sultys dažnai panaudojamos ir kitų preparatų – sirupų – gamybai.
Kaip pasigaminti šviežių augalinių sulčių patiems?
Sultys gaunamos presuojant sultingas augalo dalis – uogas, lapus – ar net visą augalą. Šviežios sultys (Succi herbarum recentes) namų sąlygomis gali būti gaminamos taip: šviežiai surinkta augalinė žaliava nuplaunama, susmulkinama, sutrinama į tyrelę ir per tankų audinį išspaudžiamos sultys. Kadangi gautose sultyse yra daug baltymų, fermentų, reikia atsiminti, kad toks preparatas greitai genda.
Ilgesniam laikymui sultis galima konservuoti etanoliu (85 dalys sulčių ir 15 dalių 95 % etanolio). Toks mišinys turi būti greitai pašildomas iki 77-78 °C temperatūros, kuri palaikoma dar apie 30 min., tada šaltame vandenyje atvėsinama. Laikoma sandariai uždarytuose induose, tamsioje, vėsioje vietoje.
Dažniausiai namų sąlygomis gaminamos šios vaistažolių sultys:
Alijošiaus sultys (Succus Aloes)
Aronijos vaisių sultys (Succus Aroniae)
Ugniažolės žolės sultys (Succus Chelidonii)
Teksto komentarai