Botaninis augalo pavadinimas: Smėlyninis šlamutis – Helichrysum arenarium (L.) Moench
Sinonimai: Smiltyninis šlamutis; Gnaphalium arenarium L.
Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke)
Liaudiški pavadinimai: gajukai, kačiapėdės, kačpėdėlis, katpėdės, notažolė, pilkažolės, sausukė, šilkinėlis, šlamukas
Aprašymas. Šlamutis – daugiametis 15-30 (50) cm aukščio žolinis augalas. Stiebas status, dažniausiai nešakotas, pilkšvai pūkuotas. Lapai pražanginiai, pūkuoti, apatiniai atvirkščiai kiaušiniški, buki, viršutiniai – lancetiški, smailūs. Žiedai graižuose, maži, rutuliški, sukrauti skėtiškose šluotelėse, geltoni ar oranžiniai. Žydi birželio-rugsėjo mėn. Vaisius – pailgas lukštavaisis su skristuku.
Paplitimas. Auga sausuose smėlynuose, šviesiuose pušynuose, pamiškėse, šlaituose, sauspievėse. Paplitęs visoje Lietuvoje, ypač smėlingose dirvose.
Vaistinė žaliava. Smėlyninis šlamutis įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.
Šlamučių žiedynai (Helichrysi arenarii flos; ankstesnis: Flores Helichrysi arenarii) renkami giedrą dieną, kai pradeda skleistis graižai – liepos-rugpjūčio mėn. Pjaunamos ar kerpamos 1-2 cm ilgio stiebų viršūnėlės. Negalima rauti ar skinti, dalis žiedų paliekama subrandinti sėkloms. Džiovinama pavėsyje ar džiovykloje 30-35 °C temperatūroje. Paskleidžiama plonu sluoksniu, nevartoma, kad žiedai nesubyrėtų.
Gerai paruošta žaliava – tai geltoni, silpno kvapo, kartaus skonio graižai.
Veikliosios medžiagos. Graižuose yra flavonoidų (salipurpozidas, izosalipurpozidas, naringeninas, apigeninas), kartumynų, rauginių medžiagų, sterinų, alkaloido inozito, vitamino K, nedaug eterinio aliejaus, dažinių medžiagų.
Preparatai. Užpilai, nuovirai. Sausas ekstraktas. Įeina į tulžį varančių vaistažolių mišinių sudėtį. Tepalas (Unguentum arenarii) – antimikrobinis tepalas akims, nebegaminamas. Flaminas (Flaminum) – šlamučio flavonoidų koncentratas, išleidžiamas Rusijoje tabletėmis, granulėmis.
Poveikis. Skatina tulžies ir skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, stabdo kraujavimą, veikia tulžies latakus spazmolitiškai.
Indikacijos. Vartojama kaip pagalbinė priemonė gydant lėtinius cholecistitus (tulžies pūslės uždegimas), hepatitus, tulžies pūslės akmenligę. Dispepsinius sutrikimus gydo menkai. Liaudies medicina šlamučių preparatais varo kirmėles, taip pat gydo tulžies pūslės ir kepenų, šlapimo pūslės ir inkstų ligas.
Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu, neskirti vaikams, jaunesniems kaip 12 metų. Nevartoti, kai susiaurėję tulžies pūslės latakai, nes gali sukelti latakų užsikimšimą ir dieglius. Nevartoti esant alergijai graižažiedžių šeimos augalams. Prieš gydymąsi, jei kartu vartojami ir kiti vaistai, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku dėl vaistų sąveikos.
Panaudojimas kitur. Džiovinti šlamučių graižai gali būti naudojami kaip priemonė nuo kandžių. Augalas dekoratyvus, iš jo daromos sausos puokštės.
Užpilo ruošimas ir vartojimas
1 valg. šaukštas šlamučių žiedų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 5-10 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2- 3 kartus per dieną prieš valgį.
Teksto komentarai