Augalai

Paprastoji trūkažolė (lot. Cichorium intybus)

paprastoji trūkažolė

Botaninis augalo pavadinimas: Paprastoji trūkažolė – Cichorium intybus L.
Sinonimai: Paprastoji cikorija
Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke)
Liaudiški pavadinimai: bambažolė, cichorija, cikorija, maciukas, Petro rimbas, trūkžolė

Trūkažolė

vaistinė trūkažolėAprašymas. Paprastoji trūkažolė – daugiametis 30-150 cm aukščio žolinis augalas. Šaknis liemeninė, sustorėjusi, ruda. Stiebas status, šakotas, šiurkščiai plaukuotas. Pamatiniai (skroteliniai) lapai stambūs, plunksniškai skiautėti, pailgi, dantyti. Stiebo lapai sveiki, lancetiški, lygiakraščiai, su auselėmis. Graižai šviesiai mėlyni, susidedantys iš liežuvėlinių žiedų (12-20), išsidėsčiusių dviem eilėmis. Žydi liepos-rugpjūčio mėn. Vaisiai – lukštavaisiai su trumpu žvynišku skristuku.

Paplitimas. Savaime auga pakelėse, patvoriuose, laukuose. Dažnas augalas visoje Lietuvoje. Mėgsta kalkingus, molinius ir priemolio dirvožemius. Lietuvoje auginamas porūšis – salotinė cikorija (Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi) ir kita trūkažolės rūšis – daržinė trūkažolė (Cichorium endivia L.) – dvimetis daržovinis augalas, retas, auginamas daržuose.

paprastoji trūkažolė botanikojeVaistinė žaliava. Vaistams renkamos paprastosios trūkažolės šaknys (Radix cichorii, Radix intybi), kartais žolė ar žiedai. Šaknys kasamos rudenį ar pavasarį, pašalinama antžeminė dalis, nuvalomos žemės, nuplaunamos ir džiovinamos. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, pavėsyje ar džiovykloje 50-55°C temperatūroje. Gerai išdžiovintos šaknys turi specifinį kvapą, kartų skonį, yra raukšlėtos, rudai pilkos, lenkiamos gerai lūžta, lūžyje balsvos.

Veikliosios medžiagos. Šaknyse yra iki 60 % inulino, kartumyno cichorino, vitaminų C, B1, E, cholino, mineralinių medžiagų, nedaug eterinio aliejaus, dervų, rauginių medžiagų ir kt.

Preparatai. Užpilai ir nuovirai. Vaistažolių arbatos.

Poveikis. Trūkažolė pasižymi antiseptiniu, apetitą keliančiu, tulžies ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, virškinimą gerinančiu ir raminančiu poveikiu.

Indikacijos. Trūkažolės preparatais skatinama skrandžio ir žarnyno veikla, sergant virškinamo trakto uždegimais (gastritas, enteritas, kolitas), gydomas apetito nebuvimas. Taip pat vartojama organizmui stiprinti, inkstų akmenligei gydyti. Išoriškai gali būti dedami šaknų nuoviro pavilgai gydant sunkiai gyjančias žaizdas, odos ligas.
Liaudies medicina trūkažolę vartoja kaip raminančią priemonę nuo nervinio dirglumo. Tačiau ji turi silpnesnį poveikį nei valerijonas ar sukatžolė.

Kontraindikacijos. Nevartoti esant alergijai graižažiedžių šeimos augalams, sergant lėtinėmis kepenų ligomis, esant skrandžio opoms, kai sumažėjęs rūgštingumas. Nevartoti, nepasitarus su gydytoju, nėštumo ir žindymo laikotarpiu, esant tulžies pūslės akmenligei.

Panaudojimas. Skrudintos ir maltos trūkažolių šaknys – tai žymus kavos pakaitalas ar priedas, vadinamas cikorija. Trūkažolės šaknys supjaustomos gabaliukais, apkepinamos ir sumalamos. Cikorijos gali būti pridedama į tikrą kavą. Imami 2 arb. šaukšteliai kavos ir 1/2 arb. šaukštelio cikorijos vienai stiklinei gėrimo. Nors ir malonaus skonio gėrimas, tačiau kai kuriose šalyse manoma, kad reguliariai geriant cikorijos kavą, didinamas polinkis į venų varikozę ir hemorojų.

Užpilo ruošimas ir vartojimas

1 arb. šaukštelis smulkintų cikorijos šaknų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 10 min, kad prisitrauktų, tada nukošiama. Apetitui žadinti geriama po pusę stiklinės 30 min prieš valgį, virškinimo sutrikimams gydyti – po valgio 1-2 kartus per dieną.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti