Augalai

Paprastasis amalas (lot. Viscum album)

Botaninis augalo pavadinimas: Paprastasis amalas – Viscum album L.
Šeima: Amaliniai – Viscaceae Batsch (Loranthaceae)
Liaudiški pavadinimai: amalvas, amolas, javaras, jievaras, jovaras, invoras, įvoras, laumės šluota, samalas, samalvas, savarja, tirkšlis, tiršlys, prilypas

Aprašymas. Paprastasis amalas – tai daugiametis, rutulio formos, 30-80 cm skersmens, visžalis, parazituojantis ir nuodingas puskrūmis. Stiebas plikas, apvalus, dvišakiai šakotas. Lapai priešiniai, 3-6 cm ilgio, ovalūs, buki, odiški, gelsvai žali. Žiedai dvinamiai, gelsvai žali, bekočiai. Žydi kovo-balandžio mėn. Vaisiai – netikros, lipnios, žirnio dydžio, baltos uogos, kurios prinoksta vėlai rudenį ir lieka ant augalo visą žiemą. Amalo uogas labai mėgsta ir sėklas platina paukščiai.

Paplitimas. Amalas parazituoja ant įvairių lapuočių ir spygliuočių medžių šakų, dažniausiai tuopų ir beržų, rečiau klevų, gluosnių, ąžuolų ir kt. Įprastai įsikuria aukštai medžio vainike. Pusiau parazitas, nes maitinasi medžio-šeimininko vandeniu ir jame ištirpusiomis mineralinėmis medžiagomis, tačiau angliavandenius sintezuoja pats. Dažnesnis pietinėje Lietuvoje. Tačiau vis gi retas mūsų kraštuose augalas, todėl saugomas įstatymų.

Vaistinė žaliava. Paprastasis amalas įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.
Jaunos amalo šakelės su lapais (Visci herba; ankstesnis: Herba Visci albi) kertamos vėlai rudenį ir žiemą nuo išverstų ar nupjautų medžių arba sekatorių pagalba. Džiovinama paskleidus nestoru sluoksniu, pašalinus storesnius sumedėjusius stiebus pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 40-50° C temperatūroje. Išdžiovinta žaliava kartoko skonio, nemalonaus kvapo.

Veikliosios medžiagos. Kaupia stipriai veikiančias baltymines medžiagas viskotoksinus ir glikoproteiną lektiną, choliną, acetilcholiną, askorbo rūgštį, karotiną, dervas, flavonoidus, mineralines medžiagas ir kt.

Preparatai. Užpilai, ekstraktai, tinktūros, šviežios sultys. Įeina į sudėtinių kraujotaką gerinančių preparatų sudėtį. Parenteriniai preparatai. Homeopatiniai preparatai.

Poveikis. Amalo preparatai veikia spazmolitiškai, kraujospūdį ir nervų sistemos jaudrumą mažinančiai.

Indikacijos. Mūsų proseneliai seniai pastebėjo amalo gydomąsias savybes ir daugiausia vartojo širdies veiklos nervinio pobūdžio sutrikimams gydyti. Tiko amalas ir nuo aterosklerozės, nedidelės hipertezijos, taip pat kaip kraujavimą stabdanti priemonė (pvz, kraujavimams iš nosies stabdyti), epilepsijai, nervų ligoms gydyti.

Išties, amalas dėl turimų stipriai veikiančių ir nuodingų baltyminių medžiagų (viskotoksinų) ir glikoproteinų (lektinų) veikia kraujospūdį mažinančiai, vėžines ląsteles žudančiai ir didina organizmo atsparumą. Tačiau šios medžiagos patenka į organizmą tik parenteriniu keliu (injekuojant po oda).
Vartojant peroraliai, tai yra geriant arbatas, kapsules ar lašus, šie veiklūs junginiai virškinimo trakte suardomi ir stipraus poveikio nesulaukiama, todėl geriamų amalo preparatų nereikėtų pervertinti. Dėl šių priežasčių peroraliniai amalo preparatai paprastai gerai toleruojami, nesukelia pašalinių poveikių, kaip ir nėra įrodytas jų veiksmingumas.
O parenteriniai, priešingai, yra veiksmingi, stipriai veikia ir gali sukelti netgi labai sunkių pašalinių poveikių. Injekciniai amalo preparatai mokslinėje medicinoje vartojami kaip pagalbiniai vaistai gydant vėžinius susirgimus ir degeneracines sąnarių ligas.

Kontraindikacijos. Nevartoti esant padidėjusiam jautrumui, ūminiams uždegiminiams procesams, aukštai temperatūrai, nėštumo ir žindymo metu.

Užpilo ruošimas ir vartojimas

1 valg. šaukštas smulkintos amalų žolės užpilamas stikline verdančio vandens ir palaikoma 20 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 1 kartą per dieną prieš pusryčius.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti