Augalai

Kvapioji tuopa (lot. Populus suaveolens)

Botaninis augalo pavadinimas: Kvapioji tuopa – Populus suaveolens Fisch.
Sinonimai: Kvapusis topolis
Šeima: Gluosniniai – Salicaceae Mirb.

Aprašymas. Tuopa – iki 25 m aukščio užaugantis medis, įstrižai į viršų nukrypusiomis šakomis. Kvapiosios tuopos žievė pilkai žalia, ilgai nesueižėjanti. Jaunos šakelės gelsvai rudos. Lapai 6-10 cm ilgio, kiaušiniški, pliki, viršutinė pusė – tamsiai žalia, apatinė – balsva. Lapkotis plaukuotas, 4-6 kartus trumpesnis už lapalakštį. Medis dvinamis: moteriški ir vyriški žiedai susitelkę žirginiuose. Žydi balandžio mėn, lapams sprogstant. Vaisiai – žirginiuose susitelkusios dėžutės, kuriose daug pūkuotų sėklų. Sėklos išnešiojamos vėjo.

Paplitimas. Auga sodybose, pakelėse, parkuose. Dažnas. Vaistinei žaliavai tinkamos ir kitos tuopų rūšys: balzaminė tuopa (P. balsamifera L.), liūdnoji tuopa (P. tristis Fisch.), juodoji tuopa (P. nigra L.), berlyninė tuopa (Populus × berolinensis Dipp.), didžialapė tuopa (P. candicans Ait.), lauralapė tuopa (Populus laurifolia Ledeb.).

Vaistinė žaliava. Tuopų pumpurai (Populi gemmae) renkami anksti pavasarį – kovo-balandžio mėn, kol pradės sprogti. Nukertamos šakos, o nuo jų nuskabomi lapiniai pumpurai. Žiediniai pumpurai žaliavai netinka. Lapiniai pumpurai yra mažesni už žiedinius, pailgi, minkštesni, stipriau laikosi prie šakelių. Ant šakučių dažnai būna keletas žiedinių, o tarp jų, viršūnėje vienas lapinis pumpuras, kurį perlaužus, matyti gelsvi lapeliai su gelsva, kvapia, dervinga medžiaga tarp jų. Džiovinama šaltose palėpėse 1-2 mėn ar specialiose džiovyklose ne aukštesnėje 35 °C temperatūroje, dažnai vartant. Gerai išdžiovinti pumpurai spaudžiant tarp pirštų traška, bet nesubyra. Spaudžiami subyra tik atsitiktinai pakliuvę žiediniai ir perdžiovinti lapiniai pumpurai. Išdžiūvę pumpurai yra gelsvai rudi, su lipnia, kvapia mase viduje, balzaminio kvapo, kartoko skonio.

Veikliosios medžiagos. Kaip gluosninių šeimos atstovai, kaupia salicilo rūgšties junginius. Pumpuruose taip pat yra apie 6 % eterinio aliejaus, glikozidų (salicinas ir populinas), 0,25 % flavonoidų, rauginių medžiagų, dervų, organinių rūgščių, mineralinių ir antibiotinių medžiagų.

Preparatai. Užpilai, nuovirai, spiritinės ištraukos. Tepalas (Unguentum populi). Įeina į sudėtinių priešreumatinių preparatų sudėtį.

Poveikis. Veikia skausmą malšinančiai, priešuždegimiškai, prakaitavimą skatinančiai ir karščiavimą mažinančiai.

Indikacijos. Veiksmingumas ir saugumas nėra pakankamai gerai ištirti, tad vartojimo derėtų atsisakyti. Liaudies medicina tuopų pumpurais gydo peršalimą, viduriavimą, išoriškai – podagrą, reumatą, nudegimus, hemorojų.

Kontraindikacijos. Neskirti vaikams, jaunesniems nei 12 metų: peršalimo atveju ir esant karščiavimui vaikams, kaip ir visi kiti salicilatų junginiai, gali sukelti Reje sindromą – retą, bet pavojingą ligą.
Nevartoti nėštumo ir žindymo metu, esant alergijai salicilatams ar kitiems priešuždegiminiams, taip pat sergant astma ar esant polinkiui alergijai. Nepasitarus su gydytoju, nevartoti esant inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimui.

Panaudojimas kitur. Tuopų pumpurai panaudojami parfumerijoje, kosmetikoje, degtinės-likerių pramonėje.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti