Augalai

Kava-kava – Svaigusis pipiras (lot. Piper methysticum)

svaigusis pipiras

Botaninis augalo pavadinimas: Svaigusis pipiras – Piper methysticum G. Forester
Sinonimai: kavinis pipiras, Polinezijos pipiras, pipiras kava-kava
Šeima: Pipiriniai – Piperaceae
Liaudiški pavadinimai: kava, kava-kava

Aprašymas. Svaigusis pipiras – 2-5 m aukščio, gausiai lapuotas krūmas. Lapai dideli, širdiški. Šakniastiebis stambus, užaugantis net iki 10 kg svorio.

svaigusis pipiras botanikojePaplitimas. Augalo tėvynė – Mikronezijos, Melanezijos ir Polinezijos salos (Pietų Ramiojo vandenyno regionas). Manoma, kad kava-kava gali būti kilusi ir iš Naujosios Gvinėjos, paskui pradėta auginti ir taip išplito į gretimas salas. Polinezijoje vietiniai gyventojai šimtmečius vartojo kava-kava vandeninę ištrauką gydymo, socialiniams ir ritualiniams tikslams.

Vaistinė žaliava. Žaliavai renkami mėsingi svaigiojo pipiro šakniastiebiai (Piperis methystici rhizoma (Kava-Kava rhizoma); ankstesnis: Rhizoma Piperis methystici).

Veikliosios medžiagos. Dervos su dideliu kiekiu tonizuojančių medžiagų: kavalaktonai (kavapironai), eteriniai aliejai, flavonoidai, krakmolas.

Preparatai. Homeopatiniai preparatai. ”Kaua” – svaigiojo pipiro ekstraktas (Extr. Piper methystici).

Poveikis. Šakniastiebiuose kaupiami kavapironai (kavalaktonai) – kavainas, metisticinas, jangoninas ir kitos veikliosios medžiagos veikia nerimą šalinančiai, raminančiai, spazmolitiškai ir šiek tiek skausmą mažinančiai. Veikimo mechanizmas nėra išaiškintas. Dienos metu kava-kava preparatai veikia kaip psichostimuliatoriai, o naktį priešingai – pagerina miego kokybę.

Indikacijos. Preparatai iš kava-kava šakniastiebių vartojami trumpalaikiam nemigos ir nerimo sutrikimų gydymui. Sunkių psichinių sutrikimų gydymui, pvz, baimės priepuoliams, jie netinka. Kai kuriuose literatūros šaltiniuose minima, kad kava-kava preparatais gydomi menopauzės sukelti simptomai.

Pašaliniai poveikiai. Galimi kepenų pakenkimai – padidėja rizika susirgti hepatitu, ciroze ir kitomis kepenų ligomis. Retai pasireiškia alergija, regėjimo sutrikimai, virškinamojo trakto sutrikimai, galvos skausmas, džiūsta burna, ilgiau gydantis išryškėja gelta.

Vaistų sąveika. Negalima vartoti kartu su kitais raminamaisiais vaistais (pvz, benzodiazepinais, tricikliais antidepresantais, antihistamininiais, vaistais nuo psichozės ar nuo traukulių), nes gali padidinti mieguistumą, sulėtinti koordinaciją, gali būti sunku vairuoti automobilį ar valdyti kitus sudėtingus mechanizmus.

Kontraindikacijos. Svaigiojo pipiro negalima vartoti nėštumo ir žindymo periodu ar esant kepenų pakenkimams, depresijai.

Dėmesio! Po daugelio pranešimų apie svaigiojo pipiro toksinį poveikį kepenims, galintį pasibaigti mirtimi, gydymo nauda ir žala buvo iš naujo įvertinta. Dėl neseniai pastebėto pavojaus sveikatai, susijusio su kava-kava preparatų vartojimu, jų vartojimo gydymo tikslams reikėtų atsisakyti. Tokie preparatai daugelyje šalių išbraukti iš vaistų sąrašų. Asmenys, kurie ligi šiol tebevartoja tokius preparatus kaip maisto papildus, turėtų jų atsisakyti ir, apsilankę pas gydytoją, pasirinkti alternatyvų gydymą. Nustatyta, kad kava-kava saugus vartoti tik homeopatiniuose preparatuose, t.y. labai mažomis dozėmis.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti