Botaninis augalo pavadinimas: Kanadinė rykštenė – Solidago canadensis.
Šeima: astrinių – Asteraceae
Liaudiški pavadinimai: Rykštenė
Aprašymas. Kanadinė rykštenė (Solidago canadensis) paprastai nėra priskiriamas prie labai toksiškų žmonėms augalų. Tačiau, kaip ir daugelis kitų augalų, kai kuriems žmonėms jis gali sukelti jautrumą ar alergines reakcijas. Dirbant su augalais ar juos vartojant visada būtina žinoti apie galimą šalutinį poveikį ar sąveiką, o individualios reakcijos gali būti skirtingos.
Alerginės reakcijos: Kanadinė rykštenė, dažnai nepagrįstai kaltinamos dėl šienligės, nes žydi tuo pačiu metu kaip ir ambrozijos, kurios yra dažnas alergenas. Tačiau ambrozijos žiedadulkės patenka į orą ir gali sukelti šienligę, o rykštenės žiedadulkės yra sunkios ir nukrenta ant žemės, todėl jų įkvėpimo tikimybė mažesnė. Nepaisant to, tiesioginis kontaktas su kanadine rykštene kai kuriems jautriems žmonėms vis tiek gali sukelti odos reakcijas.
Galimas toksiškumas: Nors auksažolė vartojama tradicinėje medicinoje, kaip ir bet kuri kita žolė ar augalas, vartojant didelius jos kiekius ar netinkamai naudojant, gali pasireikšti neigiamas poveikis. Visada atsargiai dozuokite ir ruoškite preparatus.
Sąveika su vaistais: Auksažolė gali padidinti organizme esančio ličio kiekį ir sukelti rimtą šalutinį poveikį, be to, ji gali sumažinti ličio atsikratymo iš organizmo efektyvumą. Be to, dėl savo diuretinių savybių ji gali sąveikauti su kitais diuretiniais vaistais.
Nėštumas ir žindymas: Kaip ir daugelio kitų vaistažolių atveju, dėl išsamių duomenų apie saugumą trūkumo geriausia vengti vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu, nebent tai rekomenduotų sveikatos priežiūros specialistas.
Labai svarbu atsargiai vertinti bet kokį augalą ar vaistažolę, ypač jei kyla abejonių ar nuogąstavimų dėl jų saugumo. Prieš naudodami augalus medicininiais ar gydymo tikslais, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu ar žolininku ekspertu.
Teksto komentarai