Augalai

Nuodingoji nuokana (lot. Cicuta virosa)

nuodingoji nuokana

Botaninis augalo pavadinimas: Nuodingoji nuokana – Cicuta virosa
Šeima: Salieriniai – Apiaceae
Liaudiški pavadinimai: balažolė, čertaplakė, čertaropė, durnaropė, garlė, gerdakulis

Aprašymas. Nuodingoji nuokana, paprastai vadinama yra daugiametis žolinis augalas, garsėjantis itin dideliu toksiškumu. Tai vienas nuodingiausių augalų Europoje bei Šiaurės Amerikoje.

Išvaizda. Nuodingoji nuokana paprastai užauga iki 1-2 metrų aukščio. Jos stiebas lygus, žalias, o lapai smulkiai suskaldyti, todėl atrodo plunksniški. Augalas skleidžia smulkius baltus žiedus, išsidėsčiusius skėčio pavidalo kekėse.

Buveinė. Augalas paprastai auga drėgnose buveinėse, pavyzdžiui, tvenkinių pakraščiuose, pelkėse ir upelių pakrantėse.

Nuokana yra labai nuodingas augalas

nuodingoji nuokana šaknisToksiškumo principas. augale yra labai toksiško junginio, vadinamo cikutoksinu, ypač koncentruoto augalo šaknyse. Cikutoksinas yra centrinės nervų sistemos stimuliatorius, kurį prarijus ištinka traukuliai.

Simptomai. Prarijus net ir nedidelį kiekį augalo, gali atsirasti tokie simptomai kaip seilėtekis, pykinimas, vyzdžių išsiplėtimas, padažnėjęs širdies plakimas ir drebulys, o galiausiai – stiprūs traukuliai. Pakankamai didelės dozės gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą ir mirtį.

Dokumentuoti atvejai. Per visą istoriją buvo dokumentuoti keli žmonių ir gyvulių apsinuodijimo atvejai priskirti nuodingajai nuokanai. Ūkio gyvūliai, ypač galvijai, yra itin pažeidžiami, kadangi nuodingų agaulų gali pasitaikyti ganyklose. Tuo tatpu žmonės kartais supainiodavo jo šaknis su valgomais augalais, todėl netyčia apsinuodydavo.

Augalo naudojimas medicinoje

Tradicinė medicina

Nuodingoji nuokana, nepaisant jos žinomo toksiškumo, tradicinėje medicinoje buvo naudojama įvairioms ligoms gydyti. Stiprus augalo poveikis reiškia, kad jis buvo vartojamas itin nedideliais kiekiais ir labai atsargiai, dažnai kaip raminamasis vaistas arba tam tikroms skausmo rūšims gydyti. Reikėjo ypatingo atsargumo, nes tarp gydomosios ir mirtinos dozės buvo labai mažas skirtumas.

Homeopatija

nuokanaHomeopatijoje, alternatyviosios medicinos sistemoje, nuodingoji nuokana buvo naudojama kaip vaistas nuo tam tikrų ligų. Svarbu pažymėti, kad homeopatiniai preparatai yra labai atskiesti, o jų šalininkai teigia, kad jie perteikia pradinės medžiagos “esmę” arba “energiją”, o ne tiesioginį cheminį poveikį.

Atsargumo priemonės

Atsižvelgiant į ypatingą toksiškumą, nuodingoji nuokana jokiais būdais neturėtų būti vartojama ar naudojama medicinoje. Atsitiktinai prarijus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nors nuodingoji nuokana turi tam tikrą vietą senovės, bei liaudies medicinoje ir homeopatijoje, jos ypatingas nuodų stiprumas yra pabrėžtas ir pačiame augalo pavadinime, todėl šiais laikais, jokie namų gydymo metodai neturėtų rekomenduoti šio augalo vartojimo.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti