Augalai

Skėtinė marenikė (lot. Chimaphila umbellata)

skėtinė marenikė

Botaninis augalo pavadinimas: Skėtinė marenikė (Chimaphila umbellata).

Šeima: “Skėtinė marenikė” – erikinių (Ericaceae) šeimos augalas.

Liaudiški pavadinimai: Įvairiose šalyse gali būti naudojami skirtingi liaudiški pavadinimai, pavyzdžiui, Anglijoje ją vadina pipsissewa, Prancūzijoje – pyrole en ombelle, o Vokietijoje – schmalblättriges wintergrün.

skėtinė marenikė botanikojeBotaninis aprašymas: Skėtinė marenikė yra daugiametis žolinis augalas, kurio lapai yra blizgūs, o žiedai susitelkę į smulkius žiedynėlius augalo viršuje. Lapai yra sodriai žalios spalvos, o žiedai balsvi arba šviesiai rožiniai.
Augalo lapai yra visžaliai, odiški, lygiakraščiai, tariamai menturiniai, su smailiais pjūkliškais danteliais.
Viršutinė pusė tamsiai žalia, apatinė – šviesesnė.
Žiedynas – nusvirusi skėtiška kekė, sudaryta iš 2 – 7 dubenėlio pavidalo žiedų. Vainiklapiai rausvi, platūs, gaubti.

Paplitimas: Skėtinė marenikė natūraliai auga Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos miškuose bei pelkėse. Ji yra išplitusi šiaurinėje pusrutulyje ir rečiau sutinkama atogrąžų vietovėse.
Žydi birželio – liepos mėnesiais, vaisiai sunoksta rugsėjo mėnesiais. Vaisius – rutuliška, kiek suplota pūkuota dėžutė. Dauginasi šakniastiebiais ir sėklomis.

Auga išmėtytomis grupelėmis sausuose pušynuose, rečiau – mišriuose miškuose; būdingas brukniašilio pušynams. Mėgsta sausus, nederlingus dirvožemius. Pasitaiko visuose rajonuose. Apyretis. Graikiškai (cheimon) – žiema, (philos) – mėgstąs. Augalo lapai per žiemą žaliuoja.

Vaistinė žaliava: Lapai ir žiedynai skėtinės marenikės yra naudojami kaip vaistinė žaliava.
Vaistams pjaunama antžeminė augalo dalis žydėjimo metu ir džiovinama pavėsyje. Marenikės žolėje yra flavonoidų, rauginių ir karčiųjų medžiagų, fenolglikozido arbutino, chimafilino, galinės rūgšties, dervų, cukraus, gleivių ir kitų medžiagų.

skėtinė marenikė auga miškeMarenikės žolės nuoviras liaudies medicinoje ir homeopatijoje vartojamas šlapimo išsiskyrimui skatinti, po gimdymo nuo pervargimo, sergant virškinamojo trakto, inkstų ir pūslės uždegimu; taip pat akmenlige bei reumatu. Žalių lapų košelė ar sausų lapų nuoviras vartojamas kaip pavilgas egzemai, išbėrimams gydyti.

Veikliosios medžiagos: Šiame augale yra įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip arbutinas ir flavonoidai, kurie suteikia augalui naudingas savybes.

Preparatai, Nuovirai: Iš skėtinės marenikės gali būti gaminami nuovirai arba tinktūros, kurie tradiciškai yra naudojami gydant šlapimo takų susirgimus, šlapimo takų uždegimus ir kitas sveikatos problemas.

Indikacijos: “Skėtinės marenikės” preparatai gali būti naudojami šlapimo takų uždegimui gydyti, taip pat kartais jie vartojami kaip diuretikai.

Kontraindikacijos: Šio augalo preparatai turėtų būti naudojami atsargiai ir tik po konsultacijos su specialistu, nes jie gali turėti tam tikrų kontraindikacijų ir sąveikauti su kitais vaistais. Šis augalas taip pat turi savo dozavimo reikalavimus, todėl svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų.

Prieš pradėdami vartoti bet kokius augalinius preparatus ar vaistus, visada svarbu kreiptis į gydytoją ar specialistą, kad būtų gauta tinkama medicininė patarimų ir saugu ir efektyviai gydytumėte savo sveikatos problemas.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti