Augalai

Paprastasis kadagys (lot. Juniperus communis)

Botaninis augalo pavadinimas: Paprastasis kadagys – Juniperus communis L.
Šeima: Kiparisiniai – Cupressaceae Rich. ex Bartl.
Liaudiški pavadinimai: ėglis, kadugys, kadutis, ogis, uogis

Aprašymas. Paprastasis kadagys – visžalis, spygliuotis, 3-4 m aukščio krūmas ar kartais nedidelis iki 15 m aukščio medelis. Stiebas status, žievė pilkai ruda. Spygliai 10-15 mm ilgio, tamsiai žali, standūs, dygūs, išaugę po 3 menturiuose. Derėti pradeda sulaukęs 5-10 metų ir dera kas 3-5 metus. Žiedai kankorėžiuose. Vyriški žiedai geltoni, moteriški – žalsvi. Žydi balandžio-gegužės mėn. Vaisiai noksta 2-3 metus. Tai į uogas panašūs, rutuliški, tamsiai mėlyni ar juodi su melsvo vaško apnašomis kankorėžėliai. Ant to paties augalo tuo pačiu metu būna ir prinokusių, ir neprinokusių (žalių) vaisių.

Paplitimas. Dažnas visoje Lietuvoje. Auga įvairiuose miškuose: pušynuose, rečiau eglynuose ir mišriuose bei lapuočių miškuose. Šviesamėgis augalas, atsparus šalčiui ir sausrai. Mėgsta smėlingus, kalkingus dirvožemius.

Vaistinė žaliava. Kadagio vaisiai (Juniperi fructus; ankstesnis: Fructus Juniperi) renkami rudenį, kada visiškai prinoksta – rugsėjo-spalio mėn. Nenubirę gali būti renkami iki pavasario. Patiesus po krūmu audeklą kankorėžėliams surinkti, krūmas krečiamas arba šukuojamas spec. šukomis. Negalima augalo daužyti lazda. Išrenkami spygliai ir kitos priemaišos, tada džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje iki 30 °C temperatūroje. Gerai išdžiovintos kadagio “uogos” – tai juodai rudi, kartais su melsvomis apnašomis, minkšti, bet netepnūs, ovalios formos, blizgantys kankorėžėliai.

Veikliosios medžiagos. Vaisiuose yra daug cukrų (apie 40 %), 0,5-2 % eterinio aliejaus: pinenas, borneolis, terpineolis, geraniolis, cineolis, kadinenas; organinių rūgščių, 9 % dervų, flavonoidų, katechinų, antocianų, pektinų, mineralinių medžiagų.

Preparatai. Užpilai. Eterinis aliejus (lašais, kapsulėmis). Įeina į šlapimą varančių, atsikosėjimą lengvinančių vaistažolių mišinių sudėtį.

Poveikis. Kadagio vaisiai pasižymi antiseptiniu, priešuždegiminiu, skausmą mažinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, tulžies sekreciją ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu.

Indikacijos. Vaisių užpilai vartojami kaip šlapimą varanti ir šlapimo takus dezinfekuojanti priemonė esant uždegimui. Kadagio eterinis aliejus vartojamas išoriškai kaip antibakterinė, priešuždegiminė ir žaizdas gydanti, į vidų – kaip šlapimą varanti ir virškinimą gerinanti priemonė. Vonios su kadagio vaisių ekstraktais priimamos sergant reumatinėmis ligomis, podagra.
Liaudies medicina kadagio vaisius vartoja ir nuo bronchito kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė.

Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo metu, pasireiškus alergijai, sergant inkstų uždegiminėmis ligomis. Kadagio preparatai skirti trumpalaikiam vartojimui – ne ilgiau kaip 4 savaites! Perdozavimas ar ilgalaikis vartojimas gali pakenkti inkstams. Tai pasireiškia skausmais inkstų srityje ir skausmingu bei padažnėjusiu šlapinimusi. Šlapime aptinkama baltymų, o kraujyje – šlapalo.

Panaudojimas. Kadagiui kaip ir visiems kitiems spygliuočiams būdingos bakteriocidinės savybės – sterilizuoja orą, skleisdami į aplinką fitoncidus. 1 ha kadagynų išskiria per parą apie 30 kg fitoncidų.
Taip pat tai puikus, virškinimą gerinantis prieskonis sunkiai virškinamiems mėsos patiekalams. Vaisių aliejus naudojamas likeriams aromatizuoti.

Užpilo ruošimas ir vartojimas

1 arb. šaukštelis (apie 2 g) smulkintų kadagių vaisių užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma uždengtame inde 10 – 15 min, nukošiama. Geriama po stiklinę 3-4 kartus per dieną.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti