Augalai

Dygliuotasis šaltalankis (lot. Hippophae rhamnoides)

dygliuotasis šaltalankis

Botaninis augalo pavadinimas: Dygliuotasis šaltalankis – Hippophae rhamnoides L.
Šeima: Žilakrūminiai – Elaeagnaceae Juss.
Liaudiški pavadinimai: Sibiro ananasas

šaltalankis dygliuotasis krūmasAprašymas. Dygliuotasis šaltalankis – daugiametis, dygus, 1,5-6 m aukščio medelis ar krūmas. Dvinamis – yra moteriški ir vyriški augalai. Stiebą dengia pilka, raukšlėta žievė. Lapai pražanginiai, trumpakočiai, linijiškai lancetiški, lygiakraščiai, viršutinė pusė pilkšvai žalia, apatinė – sidabriškai balta. Žiedai smulkūs, kvapūs, geltoni ir vienalyčiai. Žydi balandžio-gegužės mėn. Vaisiai subręsta rudenį, laikosi ant šakų visą žiemą. Tai geltoni ar oranžiniai, sultingi, rūgštūs kaulavaisiai (netikros uogos).

Paplitimas. Lietuvoje savaime neauga. Auginama viena Hippophae L. genties rūšis. Apyretis. Dekoratyvus, sodinamas parkuose, soduose. Mėgsta saulėtas vietas, lengvas smėlingas dirvas.

Vaistinė žaliava. Geriau rinkti tik pradėjusius nokti šaltalankių vaisius (Hippopheae fructus), kadangi jie būna dar kieti, nesusimaigo. Renkama nuo apatinės šakų dalies viršaus link. Tuomet spygliai mažiau subado rankas. Išvestos ir neturinčios spyglių veislės, derančios dideliais vaisiais.

Dažniausiai iš šviežių uogų spaudžiamos sultys, o išspaudos naudojamos šaltalankių aliejaus gamybai. Tuo tikslu surinktos uogos gali būti laikomos tamsioje ir vėsioje vietoje, ne ilgiau kaip 3 paras. Taip pat uogos gali būti užšaldomos 6 mėn laikotarpiui ar džiovinamos. Džiovinama pradžioje 1 val. 80-90 °C temperatūroje, vėliau – 35-40 °C.
Liaudies medicina be uogų vaistinei žaliavai renka lapus ir sėklas.

Veikliosios medžiagos. Vaisiuose yra 4-9 % riebalinio aliejaus, 2-7 % cukrų, 3,2 % organinių rūgščių (obuolių, citrinos, vyno rūgštys), daug vitamino C, B grupės vitaminų (B1, B2, B6), vitaminų E, K, P, folio rūgšties, provitamino A ir karotinoidų, cholino, stearinų, fosfolipidų, pektinų, rauginių medžiagų, saponinų.

Preparatai. Sultys. Šaltalankių aliejus (Oleum Hippopheae) (žvakutės).

Poveikis ir indikacijos. Šaltalankių vaisiai – polivitamininė žaliava. Vartojama hipovitaminozių ir avitaminozių profilaktikai ir gydymui, organizmui stiprinti po cheminės, radiacinės terapijos ar po antibiotikų kurso. Taip pat didina skrandžio sulčių rūgštingumą, skatina virškinamojo trakto liaukų veiklą ir gerina virškinimą.
Šaltalankių vaisių aliejus greitina epitelizaciją, padeda regeneruoti audiniams pažeistos odos ir gleivinės vietose, tai yra greitina žaizdų gijimą, pasižymi priešuždegiminiu, skausmą mažinančiu, antioksidaciniu poveikiu. Jis vartojamas nudegimams, praguloms, spinduliniams odos pažeidimams, ginekologijoje – gimdos kaklelio erozijoms, kolpitui, endocervicitui gydyti. Į vidų skiriamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligėms gydyti. Taip pat gali būti naudojamas inhaliacijoms sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Su šaltalankių aliejumi gaminamos žvakutės, kuriomis gydomos tiesiosios žarnos ligos: opinis kolitas, hemorojus, proktitas.
Šaltalankių aliejus taip pat mažina didelio tankio cholesterolio kiekį plazmoje, stabdo trombų formavimąsi ir aterosklerozės vystymąsi – tinka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

Šaltalankių aliejus turi apie 80 % riebiųjų rūgščių (oleino, linoleno, palmitino, stearino rūgštys), vitamino E (tokoferolis), provitamino A ir karotinoidų. Tai riebalinis, oranžiniai raudonos spalvos skystis, charakteringo kvapo ir skonio. Vartojamas į vidų ir išoriškai. Skirtingomis technologijomis gaminamo šaltalankio uogų aliejaus sudėtis ir antioksidacinis aktyvumas skiriasi. Tyrimais nustatyta, kad ekstrakcinis šaltalankių aliejus pasižymi didesniu antioksidaciniu aktyvumu.

Kontraindikacijos. Nevartoti esant padidėjusiam rūgštingumui, lėtiniam cholecistitui.

Šaltalankių aliejaus ruošimas namų sąlygomis ir vartojimas

Sutrynus vaisius, išspaudžiamos šaltalankių sultys. Sultys paliekamos nusistovėti, kol jų paviršiuje susidaro oranžinis aliejaus sluoksnis, kuris nupilamas. Padžiovintos, sumaltos išspaudos užpilamos iki 60 ºC pakaitintu rafinuotu saulėgrąžų aliejumi (1:1,5) ir laikoma kelias valandas, kartkartėmis pamaišant. Aliejus nukošiamas ir užpilamas ant šviežių išspaudų. Tai kartojama 4-6 kartus. Išpilstoma į iškaitintus tamsaus stiklo butelius. Geriama po 1 arb. šaukštelį 2-3 kartus per dieną prieš valgį skrandžio opaligei gydyti.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti