Augalai

Balinis ajeras (lot. Acorus calamus)

Botaninis augalo pavadinimas: Balinis ajeras – Acorus calamus L.
Šeima: Ajeriniai – Acoraceae Martinov
Liaudiški pavadinimai: airas, airys, agėras, ajaras, aleras, arilas, arielys, ejeras, kalavijas, kalmas, kamunė, litjėras, tatarška, totorka, totorkė

Balinis ajeras

Aprašymas. Balinis ajeras – daugiametis, tik ajerams būdingo kvapo, 60-100 cm aukščio, žolinis augalas. Šakniastiebis stambus, 1,5-3,0 cm skersmens, horizontaliai šliaužiantis, viršutinėje pusėje turi ryškias nukritusių lapų žymes. Iš šakniastiebio išauga ilgi, bekočiai, kardiški, dažnai viename krašte banguoti lapai arba iš vienos pusės aštrus, su briauna, iš kitos – įlinkęs, tribriaunis žiedynstiebis su žiedynlapiu. Žiedynas – 4,5-9,5 cm ilgio, tarsi iš žiedynlapio šono, žiedynstiebio gale išaugusi burbuolė. Žydi birželio-liepos mėn. Sėklos mūsų klimato juostoje nesubręsta, todėl dauginasi šakniastiebiais.

Paplitimas. Apyretis. Auga ežerų, nesraunių upių pakrantėse, pelkėtose vietose, dažnai sudaro sąžalynus.

Vaistinė žaliava. Balinis ajeras įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.
Žaliavai pavasarį ar rudenį kasami ajero šakniastiebiai (Calami rhizoma; ankstesnis: Rhizoma Calami). Aštriu kastuvu iškertama velėna, kuri sudraskoma į pavienius šakniastiebius. Žaliava nuplaunama, nupjaunamos smulkios šaknelės, supjaustoma į 15-20 cm ilgio gabaliukus. Storesni šakniastiebiai skeliami išilgai. Džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 30-35 °C temperatūroje. Išdžiūvusi žaliava – gelsvai rudi, lengvai lūžtantys, lūžyje balti su gelsvu ar rausvu atspalviu, grūdėti, aromatingi šakniastiebiai.

Veikliosios medžiagos. Šakniastiebiuose yra iki 5 % eterinio aliejaus (azaronas, pinenas, borneolis, kamfora, azarilaldehidas ir kt.), kartumynų (elemenas, kalemenas, akoronas), rauginių medžiagų, vitamino C.

Preparatai. Švieži ajerų šakniastiebiai kiek nuodingi, todėl vaistai ruošiami tik iš džiovintos žaliavos. Užpilai, nuovirai, milteliai. Įeina į apetitą gerinančių vaistažolių mišinių sudėtį.

Poveikis. Ajeras pasižymi apetitą žadinančiu, virškinimą gerinančiu, dezinfekuojančiu, priešuždegiminiu, sutraukiančiu, žaizdas gydančiu, antiemetiniu, spazmolitiniu, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinančiu poveikiu.

Indikacijos. Veiksmingumas ir saugumas vartojant į vidų nėra įrodytas, todėl mokslinėje medicinoje ajerų preparatai gydymui neskiriami.
Liaudies medicinoje ajerų preparatai vartojami sergant gastritu, kai sumažėjęs rūgštingumas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige. Nuoviru skalaujama burnos ertmė sergant gingivitu, parodontoze, esant blogam kvapui, plaunami plaukai ar įtrinama galvos oda, kad išnyktų pleiskanos ir sustiprėtų plaukų šaknys. Milteliais valomi dantys (stiprina dantenas), apibarstomos žaizdos ir opos. Ruošiamos gydomosios vonios.

Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo ir žindymo periodu, neskirti vaikams! Iš ajerų gaunamame eteriniame aliejuje yra azarono, kuris turi kancerogeninių savybių. Dideli kiekiai gali sukelti traukulius ir pakenkti inkstams.

Panaudojimas kitur. Seniau ant ajerų lapų buvo kepama kvapni naminė duona, jų buvo demama į aruodus, rūbų spintas, kad atbaidyti vabzdžius kenkėjus. Azijos šalyse ajerų šakniastiebių milteliai vartojami kaip prieskoniai.

Nuoviro ruošimas ir vartojimas

2 valg. šaukštai smulkintų ajero šakniastiebių užpilami stikline verdančio vandens ir 30 min kaitinama vandens vonelėje (kitame inde su verdančiu vadeniu). Paliekama 10 min atvėsti, nukošiama. Jei reikia, praskiedžiama virintu vandeniu iki 200 ml tūrio. Geriama po ¼ stiklinės 3 kartus per dieną 30 min prieš valgį.

Apie autorių

Vaistažolė

Vaistažolė

Kviečiame pažinti paslaptingą vaistažolių pasaulį, kuris žada sveikatingumą ir malonius atradimus miškuose, pievų pakraščiuose ir netgi mūsų pačių kiemuose. Šioje svetainėje mes kviečiame į kelionę, kurios metu atskleisime šių botaninių stebuklų senovinę išmintį. Prisijunkite prie mūsų, kai mėginsime įsigilinti į įspūdingą žolelių pasaulį, tyrinėsime jų unikalias savybes, senolių išmintį ir praktinį šių dienų pritaikymą.

Teksto komentarai

Komentuoti